Konkurs Chopinowski 2015

Pianiści! Zdejmujcie częściej nogę z pedału

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 16:00
– Nie należy go nadużywać, chyba że chce się grać na cmentarzu we mgle – mówił prof. Andrzej Ratusiński w ostatnim dniu III etapu Konkursu Chopinowskiego.
Audio
  • Prof. Andrzej Ratusiński ocenia uczestników porannej sesji ostatniego dnia III etapu Konkursu Chopinowskiego (16 października)
  • III etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego: Charles Richard-Hamelin (16 października)
  • III etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego: Dymitr Szyszkin (16 października)
  • III etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego: Alexei Tartakovsky (16 października)
  • III etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego: Zi Xu (16 października)
  • "Najciekawsza i najpiękniejsza Barkarola. Mazurki na nagrodę". Nasi eksperci o występie Charles'a Richarda-Hamelina (16 października)
  • "Sarmacki Mazurek i logiczna Sonata". Eksperci o występie Dymitra Szyszkina (16 października)
  • Rozmowa z Charlesem Richardem-Hamelinem (16 października)
  • Rozmowa z Dymitrem Szyszkinem (16 października)
Dymitr Szyszkin, przedstawiciel Rosji, ujął nas sarmackim Mazurkiem i logiczną Sonatą, jednak zdaniem Andrzeja Ratusińskiego pianista nadużywa pedału
Dymitr Szyszkin, przedstawiciel Rosji, ujął nas "sarmackim Mazurkiem i logiczną Sonatą", jednak zdaniem Andrzeja Ratusińskiego pianista nadużywa pedałuFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Serwis specjalny >
Fortepian nuty 1200.jpg
XVII Konkurs Chopinowski na antenie Dwójki

W porannej sesji przesłuchań Dwójkowego eksperta zachwyciły przede wszystkim "zjawiskowe mazurki" w wykonaniu Charles'a Richarda-Hamelina i "zadzierżysty obertas w tonacji D-dur". Innym pianistom te dynamiczne utwory Chopina sprawiały z reguły najwięcej problemów.

Wśród błędów młodych muzyków prof. Andrzeja Ratusińskiego szczególnie razi niewłaściwa pedalizacja. – Nadużywanie pedału u tych ludzi jest notoryczne. Wielu z nich to robi. Również Szyszkin, który miał tak wspaniałą koncepcję finału Sonaty b-moll – powiedział, odnosząc się do występu kolejnego pianisty.

***

Tytuł audycji: XVII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski 2015

Prowadzą:  Róża Światczyńska i Adam Suprynowicz

Goście: prof. Andrzej Ratusiński (pianista)

Data emisji: 16.10.2015

Godzina emisji: 10.00

mc/asz

Czytaj także

Seong-Jin Cho łamie głosy ekspertów Dwójki!

14.10.2015 20:00
Marcin Majchrowski nie był w stanie mówić po recitalu koreańskiego pianisty, a Andrzej Ratusiński wzruszonym głosem określił wykonanie Preludium c-moll mianem czystego piękna.
Seong-Jin Cho fenomenalnie wypadł w III etapie Konkursu Chopinowskiego. Nic dziwnego, że otworzył listę finalistów
Seong-Jin Cho fenomenalnie wypadł w III etapie Konkursu Chopinowskiego. Nic dziwnego, że otworzył listę finalistówFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
52'57 III etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego: Galina Chistikova (14 października)
62'02 III etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego: występ Seong-Jin Cho (14 października)
16'40 Andrzej Ratusiński, Marcin Majchrowski i Róża Światczyńska o występach Galiny Chistiakovej i Seong-Jin Cho w III Etapie Konkursu Chopinowskiego (Dwójka)
56'03 III etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego: Chi Ho Han (14 października)
01'09 Rozmowa z Seong-Jin Cho (13 października)
01'17 Rozmowa z Galiną Chistiakovą (13 października)
01'06 Rozmowa z Chi Ho Hanem (13 października)
60'25 III etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego: Aljoša Jurinić (14 października)
04'13 Komentarze po występie Chi Ho Hana i Aljošy Jurinicia (Dwójka)
więcej

Ma dopiero 21 lat, a już jest w stanie sprawić, że słuchacze zapominają o bożym świecie. Mowa o Seong-Jin Cho, który swoim występem w III etapie Konkursu Chopinowskiego zdetonował publiczność. - Ja już w czwartym mazurku byłem wniebowzięty, a potem zaczęły się zjawiskowe preludia - zachwycał się Andrzej Ratusiński. - W jego grze pojawiają się doskonałe głosy poboczne, rzadko słyszane u pianistów. Wrażenie, które w nas pozostawił po tym recitalu, każe mu wybaczyć wszystko - dodawał.

Serwis specjalny >
Ivett Gyöngyösi 1200.JPG
Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu

Mniej szczęścia miała wychwalana do tej pory za doskonałe występy w I i II etapie Rosjanka Galina Chistiakova. - Jej mazurki bardzo mi się podobały, ale potem w Balladzie g-moll zaczęły się schody. Okazało się, że ona pędzi. W pierwszych etapach zrobiła na mnie duże wrażenie. Była poważna, skupiona, rzetelna, a tymczasem Sonata b-moll w jej wykonaniu to był bełkot. Przykro mi strasznie - komentował Ratusiński.

Nasz komentator nie rozumiał też wielkich braw jakie otrzymał po występie Aljoša Jurinić.

***

Tytuł audycji: XVII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski 2015

Prowadzą:  Marcin Majchrowski i Róża Światczyńska

Goście: Andrzej Ratusiński 

Data emisji: 14.10.2015

Godzina emisji: 10.00

bch/asz

Czytaj także

"Wielki zawód". Tych nazwisk zabrakło w III etapie Konkursu Chopinowskiego

14.10.2015 14:13
Komentatorzy Dwójki są zgodni, że w tym roku jury Konkursu Chopinowskiego jest bardziej otwarte na indywidualności. Z niektórymi decyzjami trudno jednak się zgodzić.
Qi Kong, pianista z Chin, którego wykonania w I i Ii etapie przesłuchań zachwyciły krytyków, werdyktem jury nie przeszedł do półfinału XVII Konkursu Chopinowskiego
Qi Kong, pianista z Chin, którego wykonania w I i Ii etapie przesłuchań zachwyciły krytyków, werdyktem jury nie przeszedł do półfinału XVII Konkursu ChopinowskiegoFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
61'07 Podsumowanie II etapu przesłuchań Konkursu Chopinowskiego (13 października)
więcej

Małgorzacie Pęcińskiej na liście uczestników III etapu przesłuchań zabrakło przynajmniej pięciu nazwisk. - Przede wszystkim znakomitego Qi Kong! Nie mogę zrozumieć, że nie doceniono kogoś, kto pokazał właściwie zamknięte recitale, kto doskonale czuje formę, pięknie szuka nastrojów - mówiła dziennikarka Dwójki. Pominięciem reprezentanta Chin rozczarowany jest również Andrzej Sułek, dla którego podobnie niezrozumiała jest nieobecność wśród 20 uczestników III etapu Rachel Naomi Kudo (USA) i Arsenija Tarasevicha-Nikolaeva (Rosja). Małgorzata Pęcińska żałowała nawet kilku pianistów, którzy nie wyszli z I etapu przesłuchań. 

Werdykt jury XVII Konkursu Chopinowskiego >
Krzysztof Książek.JPG
Uczestnicy III etapu przesłuchań

Kryteria, którymi kierowało się jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, próbował rozgryźć także prof. Andrzej Ratusiński. Niesłusznie, jego zdaniem, zabrakło w półfinale Andrzeja Wiercińskiego, przeszli natomiast dwaj pianiści, których występy nie zapadły pedagogowi w pamięć.

W podsumowaniu II etapu przesłuchań nasi komentatorzy dużo uwagi poświęcili szczególnie kontrowersyjnemu pianiście, ujawnili nazwiska swoich faworytów, a oceniając wykonania utworów tanecznych Fryderyka Chopina podkreślali, do zagrania którego z nich potrzebne jest poczucie humoru, a które miały "wdzięk gimbazy"? Andrzej Sułek dodał też, że pewien egzamin oblałaby większość uczestników XVII Konkursu Chopinowskiego.

***

Tytuł audycji: XVII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski 2015

Prowadzenie: Adam Suprynowicz

Goście: Małgorzata Pęcińska (krytyk muzyczny, dziennikarka), prof. Andrzej Ratusiński (pianista, pedagog), Andrzej Sułek (pianista, krytyk muzyczny)

Data emisji: 13.10.2015

Godzina emisji: 21.30

asz/bch